WYSTAWA KRZESEŁ NA GDYNIA  DESIGN DAYS
WYSTAWA KRZESEŁ NA GDYNIA  DESIGN DAYS

WYSTAWA KRZESEŁ NA GDYNIA  DESIGN DAYS

Przygotowana przez salony Agata Meble i firmę Paged wystawa krzeseł "Od Thoneta do Rygalika" pojawiła się na Gdynia Design Days.

Od 3 do 12 lipca 2015 w ramach Gdynia Design Days prezentowana jest wystawa najciekawszych krzeseł firmy Paged. Na ekspozycji można obejrzeć 13 starannie wyselekcjonowanych modeli krzeseł i foteli, które mają wyjątkową historię lub wyjątkowych projektantów. Wystawę można oglądać w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni przy Al. Zwycięstwa 96/98.
Autorami prezentowanych na wystawie krzeseł są: Michael Thonet, Tomek Rygalik, Agnieszka Pikus, Nikodem Szpunar, Marian Sigmund, Robert Pludra, Jakub Sobiepanek, Michał Piróg.

3 miliony oglądających 

Wystawa została zainaugurowana na początku lutego w Warszawie i odwiedziła już 10 miast w Polsce. Ekspozycja jest prezentowana w kolejnych salonach sieci Agata Meble. Jeszcze w tym roku pojawi się w Poznaniu, Kaliszu, Płocku, Łodzi, Białymstoku i Lublinie
 
- W ciągu 8 miesięcy wystawa zostanie zaprezentowana w 16 naszych salonach meblowych w całej Polsce. Szacujemy, że obejrzy ją ponad 3 mln osób. Dzięki temu pokażemy dobry, polski design tam, gdzie Polacy przychodzą nie tylko na zakupy, ale i po inspirację do aranżacji wnętrz - mówi Angelika Anusiewicz – Bochenek, Zastępca Dyrektora Działu Marketingu w firmie Agata Meble.

Historia i znaczenie krzesła

Wystawa prezentuje trzynaście starannie wyselekcjonowanych modeli krzeseł i foteli, które pochodzą z różnych okresów funkcjonowania firmy Paged. Od dziewiętnastowiecznego krzesła 14 Michaela Thoneta, które podbiło świat, przez wybitny projekt Sig autorstwa Mariana Sigmunda z przełomu lat 50. i 60., po współczesne modele, m.in. marki Paged Collection, którą stworzył Tomek Rygalik, Dyrektor Kreatywny Paged. Wśród eksponatów znalazł się popularny fotel bujany oraz mniej znane i nietypowe modele np. fotel – laska. Nie brakuje też mebli autorstwa projektantów młodego pokolenia. Wystawa demonstruje historię Pagedu, który może poszczycić się najdłuższą tradycją przemysłowej produkcji mebli w Polsce. Nieprzerwana od 1881 roku działalność przedsiębiorstwa stanowi najważniejszą z kart historii polskiego meblarstwa.

- Pragniemy pokazać zwiedzającym jak istotne miejsce zajmuje krzesło w historii wzornictwa przemysłowego. Stworzenie udanego projektu, tego z pozoru nieskomplikowanego i powszechnego mebla, jest ogromnym wyzwaniem. Od wieków mierzą się z nim najlepsi projektanci, wierząc, że spośród wszystkich innych mebli to właśnie krzesło stanowi swego rodzaju manifest wartości swoich czasów, staje się symbolem epoki i ponadczasową ikoną. Wystawa jest także świadectwem roli jaka pełni Paged w dziedzinie światowego projektowania. Ten ostatni aspekt najpełniej wyraża ambitne wzornictwo Paged Collection, ale także klasyczne krzesło 14 Michaela Thoneta lub bardziej współczesny model Antilla. Produkowane na masową skalę są znane na całym świecie i stanowią niekwestionowane ikony designu - mówi o wystawie Tomek Rygalik, Dyrektor Kreatywny Paged.

Złożoność procesu projektowania

Na przykładzie trzynastu różnorodnych modeli, zwiedzający mają okazję nie tylko prześledzić jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniało się wzornictwo przemysłowe. Wystawa ukazuje niezwykłą złożoność procesu projektowania, którego nie sposób sprowadzić jedynie do aspektów estetycznych. Z opisów wielu prezentowanych modeli oglądający ekspozycję dowiedzą się jakie czynniki wpływają na finalną formę mebla. Wydobyte zostały techniczne, historyczne, społeczne i kulturowe konteksty projektowania. Podkreślono również czasochłonność procesu tworzenia i wdrażania mebli.

Załączniki

Pobierz wszystkie

Sig.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Prezydencja.jpg

grafika | 5,72 MB

Pobierz
Nieobojetne_krzeslo.jpg

grafika | 4,89 MB

Pobierz
Wystwa_zdj_cie_g__wne.jpg

grafika | 5,64 MB

Pobierz
Rein_Chair.jpg

grafika | 1,63 MB

Pobierz
paola.jpg

grafika | 2,31 MB

Pobierz
14.jpg

grafika | 1,91 MB

Pobierz
ANTILLA.jpg

grafika | 916 KB

Pobierz
bujak.jpg

grafika | 904 KB

Pobierz
krzeslo_laska.jpg

grafika | 164 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.