MEBLOWA WYPRAWKA SZKOLNA

MEBLOWA WYPRAWKA SZKOLNA


Urządzanie pokoju dla dziecka w wieku szkolnym to zajęcie polegające nie tylko na aranżacji przestrzeni, ale również na poszukiwaniu kompromisu miedzy wizją naszą a młodego człowieka. Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto zmierzyć się z tym wyzwaniem. 

Przy urządzaniu pokoju dla dziecka możliwości jest naprawdę sporo, a co ważniejsze reguły stylu i spójności wnętrza zwykle mają tu nieco mniejsze zastosowanie. Bardziej liczy się funkcjonalność i spełnienie oczekiwań gospodarza tego pomieszczenia. Im starsze dziecko, tym więcej swobody warto mu zostawić w wyborze mebli i elementów dekoracyjnych. Poprowadźmy wiec malucha w wieku szkolnym przez zadanie zaaranżowania wnętrza doradzając i pomagając mu podjąć decyzje dotyczące przydatności poszczególnych mebli i dodatków. Z czasem wizerunek pokoju i tak ewoluuje wzbogacając się o spontanicznie powieszone plakaty, zabawki i akcesoria, które okażą się ważne.

Definicja przestrzeni
Jedną z pierwszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę jest sposób zorganizowania przestrzeni. Wydzielenie miejsc do nauki, rekreacji czy wypoczynku to dobry sposób na przyzwyczajenie najmłodszych do utrzymywania porządku. Dzięki temu tam, gdzie są książki i zeszyty nie będzie stosu zabawek, a miejsce do odpoczynku i zabawy nie będzie się kojarzyło z obowiązkiem nauki. Jeśli chcemy budować w dziecku przyzwyczajenie do zachowania porządku, to ustalenie takich stref jest doskonałym narzędziem. Pamiętajmy jednak, że te reguły mają nam ułatwiać życie, a nie stanowić element rygoru i przymusu.

Dla zdrowia
Elementami, bez których pokój ucznia wręcz nie może się obejść, są krzesło i biurko. Dzieciom zdarza się przesiadywać przy swoich zestawach biurowych nawet po kilka godzin dziennie odrabiając lekcję lub korzystając z komputera. Przezorny rodzic powinien zadbać zatem o jak najwyższą ergonomię tego stanowiska. Właściwie wyprofilowane siedzenie, biurko na odpowiedniej wysokości czy dopasowany do indywidualnych potrzeb rozkład szuflad i półek to tylko kilka z licznych kwestii, które powinniśmy rozważyć przed zakupem.

- Kupując dziecku krzesło do pracy przy biurku zwracajmy uwagę na możliwość regulacji wysokości siedzenia, ale także na podłokietniki i oparcie głowy. Przydaje się też mobilność krzesła, a to zapewniają kółka na nogach i możliwość obracania się siedziska. Dzięki temu fotel gwarantuje nie tylko ergonomię siedzenia, ale także komfort użytkowania – radzi Piotr Leżoń, ekspert z salonów meblowych Agata.

Kreatywne meble i dodatki
Dbając o funkcjonalność przestrzeni nie zapominajmy, że świat dziecka powinny wypełniać bodźce, które rozwijają jego wyobraźnię i uczą. W tym zakresie meble też mogą być inspirujące. Współczesne szafy, komody i łóżka przeznaczone do pokoju dziecięcego często posiadają bajkowe obrazki, oryginalne grafiki lub barwne dodatki. Te kreatywne ozdoby możemy dobrać do zainteresowań dziecka.

Prawdziwą sztuką jest uczynienie z pokoju młodego człowieka przestrzeni, która umożliwi mu odkrywanie i rozwijanie swoich pasji. Niezależnie, czy jest on wielbicielem sportu, muzyki, czy przyrody, warto wziąć to pod uwagę podczas urządzania. Hobby dziecka determinuje też wiele istotnych kwestii takich jak dostępność do gniazdek elektrycznych, rodzaj oświetlenia, ilość pojemników na sprzęt muzyczny lub sportowy oraz gablotek na książki i płyty czy nawet odpowiednie ozdoby.

Tablice korkowe, ozdobne lampki, podręczne przyborniki, kolorowe pudełka na kredki czy inne gadżety biurowe od zawsze cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci. Nierzadko to właśnie te detale decydują o unikalnym charakterze aranżowanego pomieszczenia. Generalnie obowiązuje tu zasada: im różnorodniej, tym lepiej – jest to prawdziwe pole do popisu dla naszej wnętrzarskiej inwencji.

Zapytaj dziecko
Reasumując, podczas aranżowania dziecięcego pokoju starajmy się nie stracić z oczu naszego głównego celu, jakim jest wywołanie entuzjastycznej reakcji samego zainteresowanego. Nie chodzi w końcu o uszczęśliwianie dziecka na siłę, lecz spełnienie jego marzeń, czego nie osiągniemy bez wciągnięcia go w proces urządzania. Pamiętajmy, że nawet najbardziej błyskotliwe pomysły i rozwiązania mogą okazać się chybione, jeśli nie będą zgodne z gustem i wizją zamieszkującego pomieszczenie młodego człowieka. Jego wybory mogą wydać się nam nieco zbyt przypadkowe i chaotyczne, jednak nie zapominajmy, że wraz z upływem lat będzie on zmieniał swoje upodobania, a co za tym idzie - kolejne elementy wystroju. I właśnie z tego powodu, pewna doza szaleństwa i braku harmonii w urządzaniu pokoju jest jak najbardziej wskazana.

Załączniki

Pobierz wszystkie

HD1302_orange.jpg

grafika | 1,06 MB

Pobierz
HD1302_light_blue.jpg

grafika | 1,05 MB

Pobierz
HD1302_green.jpg

grafika | 973 KB

Pobierz
graffiti_origami.jpg

grafika | 1,7 MB

Pobierz
Graffiti_new_final_2_piktogramy.jpg

grafika | 2,3 MB

Pobierz
graffiti_flower.jpg

grafika | 1,75 MB

Pobierz
008418_Cbox_XL_WHTCLS6.jpg

grafika | 2,69 MB

Pobierz
0T5A3865_1.jpg

grafika | 2,93 MB

Pobierz
combo3_new.jpg

grafika | 2,13 MB

Pobierz
Combo_new_2_new.jpg

grafika | 1,93 MB

Pobierz
008416_Cbox_L_WHTCLS5.jpg

grafika | 1,75 MB

Pobierz
008409_Cbox_M_WHTCLS4.jpg

grafika | 1,45 MB

Pobierz
008408_Cbox_S_WHTCLS3.jpg

grafika | 1,08 MB

Pobierz
008406_Cbox_XXS_WHTCLS1.jpg

grafika | 247 KB

Pobierz
008407_Cbox_XS_WHTCLS2.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Graffiti_new_final_2.jpg

grafika | 2,4 MB

Pobierz
voyager1.jpg

grafika | 2,15 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.