JAKI MATERAC, TAK SIĘ WYŚPISZ

JAKI MATERAC, TAK SIĘ WYŚPISZ


Wybór dobrego materaca to sprawa bardzo indywidualna. Każdy człowiek ma inne poczucie komfortu, potrzebuje innego wsparcia dla kręgosłupa, a nawet innych wymiarów materaca. O wadach i zaletach poszczególnych materacy opowiada ekspert salonów Agata. 

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli materacy, które różnią się miedzy sobą wypełnieniem, strefami twardości, a także wieloma dodatkowymi właściwościami. Każda z tych cech może mieć znaczący wpływ na komfort i jakość snu. Na początek warto więc zastanowić się jakie modele mogą nas najbardziej interesować.

Sprężyna, pianka, czy lateks?
Spośród dostępnych na rynku wypełnień materacy wyróżniamy trzy podstawowe: piankowe, sprężynowe oraz lateksowe. Każde z nich ma właściwości, które trzeba docenić, ale także dopasować do własnych oczekiwań. Do niedawna najpopularniejszymi i najbardziej powszechnymi modelami były materace sprężynowe. Dzielą się one na materace bonellowe i kieszeniowe. W tych pierwszych sprężyny połączone są w zwoje, natomiast w drugich sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszonkach. W materacach kieszeniowych liczba sprężyn jest większa, dzięki czemu zapewniają bardziej komfortowych wypoczynek. 

Głównymi zaletami materacy sprężynowych jest zdecydowanie ich przystępność. Są tańsze od piankowych i lateksowych. Często też polecamy je osobom o dużej masie ciała, ponieważ duża liczba sprężyn zapewnia większą sprężystość i lepsze podparcie kręgosłupa. Materace kieszeniowe uważane są za jedne z najbardziej trwałych – wyjaśnia Piotr Leżoń, ekspert sieci salonów Agata.

Kolejną grupą są materace piankowe, które mogą być wykonane z pianki wysokoplastycznej lub termoelastycznej. Oba rodzaje charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki czemu świetnie dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając komfortowy odpoczynek.

Materace z pianką wysokoplastyczną są twardsze i bardziej sprężyste, więc najczęściej decydują się na nie osoby cięższe. Są także bardziej przewiewne, a przez to odczuwa się je jako chłodniejsze. Natomiast materace z pianki termoelastycznej są zdecydowanie lepsze dla osób starszych i tych o drobnej budowie ciała. Posiadają ciekawą cechę polegającą na zmianie elastyczności w zależności od temperatury. Dzięki temu w kontakcie z ciałem dają poczucie miękkości i delikatności, zapewniając odpowiednią ergonomię snu. Z tego względu są również odpowiednie dla osób, które mają problemy z plecami lub snem – wyjaśnia ekspert sieci salonów Agata.

Największą wadą materacy piankowych jest ich wysoka cena oraz specyficzny zapach. Materace z pianką termoplastyczną nie są także polecane osobom z nadmierną potliwością.

Materace lateksowe również są bardzo elastyczne. Zapewniają ciału równe podparcie i optymalnie dopasowują się do jego kształtu. Lateks jest także bardzo odporny, co gwarantuje długą żywotność materaców oraz posiada właściwości bakteriostatyczne, dzięki czemu jest odpowiedni dla alergików. Ten rodzaj materaca nie sprawdza się jednak u osób z nadmierną potliwością.

W przypadku materacy lateksowych waga osoby, która na nim leży nie ma znaczenia. Materac dopasuje się do kształtu ciała i doskonale tłumi wszelkie ruchy. Te modele są też zwykle cięższe, dlatego układając je na stelażu należy zwrócić uwagę na przestrzenie między szczeblami, które nie powinny być mniejsze niż 3 cm - dodaje ekspert sieci salonów Agata.  

Twardy, czy miękki?
Materac nie powinien być ani zbyt twardy ani zbyt miękki. Dobrze dobrany to taki, który podczas leżenia umożliwia ułożenie kręgosłupa w prostej linii. Wówczas ciało jest rozluźnione i mięśnie podczas snu faktycznie odpoczywają. Aby sprawdzić, czy dany materac posiada optymalny stopień twardości, należy położyć się na plecach i wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy. Jeśli ręka wsuwa się bez problemu, oznacza to, że materac jest za twardy, natomiast jeśli jest to bardzo trudne, to jest za miękki. Materac powinno się sprawdzić także leżąc na boku. W tej pozycji biodra i ramiona powinny być delikatnie zagłębione, aby kręgosłup tworzył prostą linię. Można też spotkać materace podzielone na różne strefy twardości. Najczęściej dzielą się na 1, 3, 5 i 7 stref.

 – Materace jednostrefowe mają taką samą twardość na całej powierzchni. Im więcej stref, tym lepiej dla naszego komfortu. Są one tak wydzielone, aby dobrze dopasowywały się do kształtu ciała i przez to zapewniały podparcie dla kręgosłupa - tłumaczy ekspert sieci salonów Agata.

Pokrowce
Integralną częścią materaca jest pokrowiec. Oprócz funkcji higienicznych i estetycznych zapewnia dodatkowe poczucie komfortu. Pokrowiec powinien być miękki i elastyczny. Już na etapie zakupu zwróćmy uwagę na to, czy jest pralny, czy też niepralny. Materiały wykorzystywane do produkcji pokrowców mają różne poziomy przepuszczalności powietrza, zapewniając niezbędną wentylację. Istnieją też modele z subtelnymi aromatami np. Materac Sun Galaxy Line z aromatem pomarańczy.

Najlepszym sposobem na wybór idealnego materaca jest wypróbowanie go. Dlatego wszystkich klientów zachęcamy, aby położyli się na materacu i wypróbowali leżenie w różnych pozycjach, bo tylko dzięki temu można ocenić, czy dany materac jest dla nas stworzony, czy też nie – mówi Piotr Leżoń. 

Załączniki

Pobierz wszystkie

Agata_GalaxyLine_Sun_pokrowiec.jpg

grafika | 4,2 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_TopMoon_pokrowiec.jpg

grafika | 3,43 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Star_pokrowiec.jpg

grafika | 3,82 MB

Pobierz
Agata_GlaxyLine_Satellite.jpg

grafika | 1,83 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Sun_.jpg

grafika | 2,88 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_TopMoon_.jpg

grafika | 1,69 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Sun.jpg

grafika | 2,3 MB

Pobierz
galaxy_line_OK.JPG

grafika | 108 KB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Satellite_pokrowiec.jpg

grafika | 3,53 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Star.jpg

grafika | 2,27 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Planet.jpg

grafika | 2,52 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Asteroid_pokrowiec.jpg

grafika | 4,63 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Satellite_render.jpg

grafika | 1,77 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Moon_TopMoon.jpg

grafika | 3,92 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Moon_pokrowiec.jpg

grafika | 3,9 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Moon.jpg

grafika | 3,5 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Comet_pokrowiec.jpg

grafika | 3,25 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Asteroid__2_.jpg

grafika | 2,61 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Comet.jpg

grafika | 2,45 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Asteroid.jpg

grafika | 2,18 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Moon_spr__ynowy.jpg

grafika | 2,09 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Planet_pokrowiec.jpg

grafika | 3,9 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Star_pianka.jpg

grafika | 2,39 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Comet_pianka.jpg

grafika | 2,48 MB

Pobierz
Agata_GalaxyLine_Planet_.jpg

grafika | 2,05 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.