TRENDY MEBLARSKIE PO TARGACH MEBLE POLSKA 2016 - komentarz eksperta
Kopiuj tekst
TRENDY MEBLARSKIE PO TARGACH MEBLE POLSKA 2016 - komentarz eksperta

TRENDY MEBLARSKIE PO TARGACH MEBLE POLSKA 2016 - komentarz eksperta

Funkcje relaksu, elektryczne sterowanie w meblach wypoczynkowych i podgrzewane fotele. Na targach Meble Polska w Poznaniu zostały zaprezentowane nowości meblowe na najbliższy rok. 

Rynek meblowy w Polsce od kilku lat ma się bardzo dobrze. Regularnie odbywające się targi w Poznaniu przyciągają coraz większą liczbę wystawców i handlowców z różnych stron świata. W tym roku nowości meblowe zaprezentowało blisko 260 producentów. Oprócz niemal wszystkich wiodących firm rodzimych, takich jak Forte, Vox, Szynaka, Grupa IMS, Gala Collezione i wielu innych, mogliśmy spotkać się z przedstawicielami producentów z większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także Niemiec, Włoch, Holandii, a nawet odległych Chin. Te cztery dni prezentacji mebli i designu pozwalają wytyczyć potencjalną ścieżkę rozwoju branży meblarskiej w najbliższym czasie.

Nowoczesny komfort
Od kilku lat producenci mebli prześcigają się w pomysłach na podniesienie komfortu użytkowania mebli wypoczynkowych. 
Udoskonalanie konstrukcji sof, foteli i narożników zmierza w kierunku łatwego dostosowywania kształtu mebla do dowolnej pozycji siedzenia. Regulowane zagłówki i funkcja relaksu, czyli rozkładania siedziska do pozycji półleżącej, to rozwiązania, które proponuje coraz więcej producentów. Ten proces może też być regulowany elektrycznie, przez dotknięcie jednego przycisku. Ciekawą nowością jest też wyposażenie dużych, modułowych narożników w indukcyjne ładowarki do smartfonów. Innowacją na targach w Kolonii, która pojawiła się także w Poznaniu i wzbudziła spore zainteresowanie branży, były sofy i narożniki z zamontowanymi w siedziskach specjalnymi matami grzewczymi. To przydatne rozwiązanie, szczególnie w przypadku mebli ze skórzaną tapicerką. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesna technologia będzie w coraz większym stopniu odpowiadała za komfort naszego wypoczynku – ocenia Piotr Leżoń, ekspert z sieci Salonów Agata.

Przeszłość i przyszłość
Na wielu ekspozycjach można było zobaczyć meble wypoczynkowe inspirowane wzornictwem lat 60. Sofy i fotele wsparte na drewnianych nóżkach z rozszerzającymi się ku górze oparciami i efektownymi podłokietnikami to wyraźny trend, który powinien na dłużej zadomowić się na rynku meblarskim.

Producenci dostrzegli rosnące zainteresowanie klientów meblami w stylu mid-century oraz vintage i odpowiedzieli na nie pomysłowym wykorzystaniem ówczesnego wzornictwa, które wzbogacili o pierwiastek skandynawski. Dzięki temu meble prezentują się efektownie, ale dostrzegalny jest także, łagodzący ich oblicze, nowoczesny styl. W produkcji mebli wypoczynkowych, ale również twardych, można wyczuć też trend w kierunku mebli mniejszych i lżejszych wizualnie – dodaje Piotr Leżoń.

Kolorowo, czysto i przytulnie
Na uwagę zasługują także nowości w kategorii tkaniny obiciowe. Szarości i ciepłe beże prędko nie przestaną być modne, ale kolorami, które cieszą się rosnącą popularnością, są pastelowe odcienie błękitu, pudrowego różu i zieleni. Materiały na większości mebli wypoczynkowych były jednolite kolorystycznie i często zdobione pikowaniami, chociaż zdarzało się też bardziej odważne wzornictwo.

Najciekawszy trend dostrzegalny był jednak w strukturze tkanin tapicerskich. Wyraźnie dominowały materiały hydrofobowe i łatwoczyszczące, które nie wchłaniają płynów i pozwalają w szybki sposób pozbyć się zabrudzeń. Tym, co zdobędzie serca klientów, będą też miękkie i przyjazne w dotyku tkaniny, wyglądem przypominające filc, które w najbliższym czasie na pewno poszerzą ofertę wielu salonów meblowych - ocenia ekspert sieci Salonów Agata.

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.