CZTERY ETAPY URZĄDZANIA NOWEJ KUCHNI
CZTERY ETAPY URZĄDZANIA NOWEJ KUCHNI

CZTERY ETAPY URZĄDZANIA NOWEJ KUCHNI

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Jej urządzenie od podstaw wymaga odpowiedniego przygotowania przestrzeni i bardzo dużej dbałości o detale. Ekspert salonów Agata przypomina o kilku zasadach, dzięki którym łatwiej przejdziemy przez cały proces aranżacji nowej kuchni.

Etap 1 – Wzorcowy pomiar
Przygotowania do urządzenia kuchni powinniśmy zacząć od wykonania dokładnych pomiarów wnętrza. Ważne są nie tylko podstawowe parametry, takie jak wysokość pomieszczenia i szerokość każdej ściany, lecz także odległości między krawędziami ścian a oknami, drzwiami i wszelkiego rodzaju przyłączami (woda, gaz itp.).

Na planie aranżacji powinniśmy zaznaczyć także wszystkie wystające ze ścian elementy, tzn. rury, kratki wentylacyjne, grzejniki, włączniki światła i gniazdka elektryczne. Dzięki temu projekt będzie uwzględniał wszystkie czynniki, które pozwolą nam stworzyć kuchnię z dobrze dopasowanymi meblami i funkcjonalnym sprzętem AGD. Jeśli nie mamy czasu, by wykonać pomiary osobiście, doradcy z salonów Agata mogą zrobić to za nas – radzi Angelika Anusiewicz-Bochenek, ekspert z sieci salonów Agata.

Etap 2 – Ergonomia wnętrza
W kuchni proces przygotowywania potraw powinien przebiegać szybko, sprawnie i bez przeszkód. Bardzo pomocne w wykonywaniu wszystkich niezbędnych czynności jest zagospodarowanie przestrzeni kuchennej na planie tzw. trójkąta roboczego. Odpowiednie wyznaczenie stref zapasów, zmywania i gotowania może znacznie zwiększyć ergonomię naszej kuchni. Ważne jest, by nie umieszczać wszystkich urządzeń bardzo blisko siebie, a dodatkowo sprzętów grzewczych tuż przy lodówce.

Trójkąt roboczy tworzą: lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna. Rysując je na planie kuchni, powinny być wierzchołkami umownego trójkąta. Między każdym z tych sprzętów powinien być zachowany 1-2 metrowy odstęp. Takie rozwiązanie możemy zastosować w przypadku niemal każdej aranżacji kuchennej. Wyjątkiem mogą być mniejsze wnętrza, gdzie z konieczności wszystkie meble i sprzęt AGD znajdują się na jednej ze ścian. Wtedy trójkąt zamienia się w linię, ale przy zachowaniu odpowiednich odległości miedzy sprzętami, kuchnia wciąż może być funkcjonalna i ergonomiczna – podpowiada Angelika Anusiewicz-Bochenek.

Etap 3 – Funkcjonalność na co dzień
Zastanawiając się nad rozmieszczeniem mebli, warto też pamiętać o kilku czynnikach, które mogą zwiększyć komfort korzystania z kuchni. Pamiętajmy, żeby pozostawić wolną przestrzeń przy płycie kuchennej (najlepiej 50 cm z obydwu stron), by móc odstawiać przygotowane, gorące potrawy. Natomiast w strefie zmywania wszystkie sprzęty (zlewozmywak, zmywarka i ociekacz) powinny być blisko siebie, aby uniknąć zachlapania innych powierzchni.

Szafki wiszące należy zamontować przynajmniej pół metra nad blatem kuchennym, by nie przeszkadzały w trakcie gotowania. Układ szafek dolnych także ma wpływ na funkcjonalność naszej kuchni. Odległości między nimi mają umożliwiać swobodne otwieranie drzwiczek. Zbyt mała przestrzeń między szafkami znajdującymi się naprzeciwko siebie sprawi, że drzwiczki będą o siebie zahaczać. W przypadku szafek przylegających do ściany warto przy jej krawędzi zamocować listwę wykończeniową, by drzwiczki nie uderzały o ścianę.

Etap 4 – Profesjonalny projekt i zamówienie
W salonach meblowych, które posiadają ofertę mebli kuchennych możliwe jest również przygotowywanie profesjonalnych projektów aranżacji kuchennych. Zanim zdecydujemy się na zlecenie projektu, warto oprócz dobrych pomiarów spisać lub zebrać także inspiracje, które pozwolą stworzyć obraz naszej wymarzonej kuchni. Na etapie projektowania kuchni do zabudowy dobrze jest znać modele sprzętu AGD, który będzie wbudowany.

W większości naszych salonów działają specjalistyczne studia kuchenne. Doradcy przygotują profesjonalny projekt i pomogą w doborze detali mebli. Dużym ułatwieniem dla wielu klientów jest też możliwość zakupu sprzętu AGD za pośrednictwem naszego salonu. Po złożeniu zamówienia można także skorzystać z usług transportu i kompleksowego montażu. Dzięki temu urządzanie nowej kuchni może pójść znacznie sprawniej niż się spodziewaliśmy - dodaje ekspert z sieci salonów Agata.

Załączniki

Pobierz wszystkie

preview_0T5A4271.jpg

grafika | 386 KB

Pobierz
preview_0T5A4267.jpg

grafika | 374 KB

Pobierz
preview_0T5A4158.jpg

grafika | 110 KB

Pobierz
AgataMeble-Kuchnia002__1_.jpg

grafika | 4,1 MB

Pobierz
AgataMeble-Kuchnia001__1_.jpg

grafika | 3,03 MB

Pobierz
Tr_jk_t_roboczy.jpg

grafika | 1,76 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.