Urządzanie pokoju nastolatka wymaga przede wszystkim umiejętnego zagospodarowania przestrzeni. Angelika Anusiewicz-Bochenek, ekspert salonów Agata podpowiada, które kolekcje wybrać do mniejszych i większych pomieszczeń, by urządzić wnętrze funkcjonalnie i w rozsądnej cen...
Pokój nastolatka to przestrzeń, która łączy w sobie wiele funkcji. Jest sypialnią, miejscem nauki, rozrywki i spotkań towarzyskich. Dlatego bardzo pomocny jest podział pokoju na strefy. Łóżko i szafka nocna wyznaczają strefę sypialnianą. Szafa ustawiona w pobliżu może usprawnić przygotowania do wyjścia z domu. Natomiast biurko warto umieścić bliżej szafek czy regału z książkami. Jeśli strefy snu i relaksu oraz nauki i rozrywki będą od siebie oddzielone, młodym ludziom łatwiej będzie zorganizować swoją pracę i zadbać o porządek.
Podczas wyboru mebli dla nastolatków musimy także poznać ich opinię. W swoim pokoju będą chcieli czuć się swobodnie i komfortowo. To będzie ich azyl, który powinniśmy pozwolić im urządzić tak, by mogli wyrazić swoją osobowość. Ciekawa stylistyka mebli może to znacznie ułatwić.
Do mniejszych pokoi
Wystój pokoju młodzieżowego musi przede wszystkim uwzględniać wielkość pomieszczenia. W przypadku mniejszych wnętrz, powinniśmy postawić przede wszystkim na funkcjonalność. Przestrzeń powinna być zorganizowana tak, by znalazło się miejsce na wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, czyli wygodne łóżko, dużą szafę na ubrania i obuwie, dobrze oświetlone biurko, regał na książki i dekoracje oraz pojemną komodę na różne gadżety i drobiazgi. Warto też pamiętać, że duże meble o ciemnym wybarwieniu frontów mogą przytłoczyć wnętrze i pomniejszyć je wizualnie, więc lepiej nie wybierać ich do mniejszych pokoi.
W pokojach młodzieżowych o mniejszej powierzchni lepiej sprawdzą się meble o prostych kształtach, których bryły sprawiają wrażenie lekkich konstrukcji. Lepiej też przekonać nastolatka do wyboru nieco jaśniejszych odcieni wybarwienia. Dobrym wyborem będzie kolekcja Libelle, która dzięki odpowiednim dodatkom dekoracyjnym może spodobać się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Szare korpusy i białe fronty z symetryczną kratą nie zdominują przestrzeni i pozwolą zachować więcej światła. Zaletą kolekcji Libelle jest także cena – za niespełna 3 tys. złotych stworzymy kompletną i spójną stylistycznie aranżację w pokoju nastolatka – radzi Angelika Anusiewicz-Bochenek, ekspert z sieci salonów Agata.
Młodym ludziom, którzy potrzebują więcej miejsca do przechowywania różnych przedmiotów, na pewno przypadnie do gustu też pojemna szafka dwudrzwiowa. W niektórych pokojach lepszym rozwiązaniem niż szafa o klasycznym, prostokątnym kształcie może być model narożny.
Wystrój większych pomieszczeń
Jeśli w pokoju nastolatka jest więcej przestrzeni, możemy sobie pozwolić na wybór bardziej rozbudowanej kolekcji. Przydatna może okazać się szafka RTV, która pomoże nam zaaranżować dodatkową strefę rozrywki. Z telewizora nastolatek korzystać będzie także podczas spotkań ze znajomymi, więc warto wyposażyć wnętrze w dodatkowe krzesła czy pufy dla gości. Dla urozmaicenia wystroju meble wiszące możemy dobrać w różnych rozmiarach i kształtach oraz umieścić w asymetrycznej konfiguracji.
Dodatkowa szafa czy regał może się przydać, jeśli nasz syn czy córka posiada zmysł kolekcjonerski, ale dla osób zainteresowanych sportem bardziej praktyczne będzie miejsce na rower. Dużą swobodę aranżacji zapewnia np. kolekcja. Santana. Możemy wybierać aż z 3 modeli szaf, by znaleźć optymalne rozwiązanie do pokoju nastolatka. Ciekawie prezentuje się także motyw graficzny z elementami pieczęci i napisów na przesyłkach czy paczkach, który na pewno spodoba się nastolatkom. Santana to zestaw, który pozwoli urządzić pokój młodzieżowy nowocześnie i funkcjonalnie za mniej niż 5 tys. złotych – dodaje ekspert z sieci salonów Agata.
Kolekcja Santana oferuje też kilka modeli szafek o różnej konfiguracji półek. W tym przypadku nastolatek sam powinien zdecydować, czy przyda mu się więcej otwartych półek, czy lepsze będą zamykane szafki.