Jak chcą mieszkać Polacy? Raport TNS dla salonów Agata
Jak chcą mieszkać Polacy? Raport TNS dla salonów Agata

Jak chcą mieszkać Polacy? Raport TNS dla salonów Agata

Jakie jest wymarzone mieszkanie Polaków? Gdzie szukamy inspiracji? Jakie meble najczęściej wybieramy i co wpływa na nasze decyzje zakupowe? TNS Polska na zlecenie salonów Agata zbadała preferencje mieszkaniowe Polaków.

Z najnowszego badania TNS Polska zrealizowanego dla salonów Agata wynika, że 88% Polaków jest na etapie urządzania albo odświeżania wnętrz lub planuje takie działania w najbliższej przyszłości. Pomieszczenia, które są odświeżane najczęściej to kuchnia (61%) i salon (49%). 

Wymarzone mieszkanie
Mieszkanie, w którym Polacy chcieliby mieszkać, składa się 5-8 pomieszczeń, przy czym największa grupa respondentów wskazała na mieszkania 3- i 4-pokojowe (+ kuchnia i łazienka). Z badania wynika, że w wymarzonym mieszkaniu, niezależnie od preferowanej liczby pomieszczeń, oprócz kuchni i łazienki, na pewno powinny się znaleźć także: sypialnia, salon/pokój gościnny i pokój dziecka.

Źródła inspiracji
Większość Polaków chce urządzać wnętrza swoich mieszkań samodzielnie w oparciu o inspiracje zaczerpnięte z różnych źródeł. Tylko nieliczni z nas (7%) korzystają z pomocy architektów i projektantów wnętrz. Pomysłów na zmianę aranżacji szukamy przede wszystkim w prasie specjalistycznej (47%) i na ekspozycjach mebli w sklepach (46%). Ważną rolę odgrywają także strony internetowe i blogi poświęcone tematyce wnętrzarskiej.

Nowocześnie i coraz jaśniej
Największą popularnością wśród Polaków cieszą się meble w stylach nowoczesnym (35%) i minimalistycznym (23%). Nieco mniej interesuje nas stylistyka klasyczna i skandynawska (po 15% wskazań). Podczas urządzania wnętrz Polacy coraz częściej myślą o meblach w jaśniejszych kolorach. W salonie najwięcej osób (27%) chce mieć szary komplet wypoczynkowy. Do kuchni większość z nas wybiera meble w kolorach jasnego drewna (35%) i bieli (23%). Jedynie w przypadku mebli skrzyniowych do salonu wciąż najbardziej preferujemy ciemne, drewniane wybarwienia (47%), ale wśród osób dopiero planujących zakup nowych mebli widać rosnące zainteresowanie jasnymi odcieniami drewna i kolorem białym.

Funkcjonalność i jakość w rozsądnej cenie
Dla większości Polaków funkcjonalność mebli jest ważniejsza niż ich wygląd. Chcemy, by meble były przede wszystkim trwałe, użyteczne i wygodne. Tylko w przypadku kolekcji do salonu design zyskuje na znaczeniu. Aż 74% z nas podczas wyboru nowych mebli zwraca uwagę przede wszystkim na ich jakość. Z badania wynika także, że nie lubimy przepłacać. Stosunek ceny do jakości jest drugim najważniejszym czynnikiem wyboru mebli (68% wskazań).

Prosimy o kontakt osoby zainteresowane otrzymaniem raportu w wersji elektronicznej lub drukowanej.

Załączniki

Pobierz wszystkie

Agata_-_Raport_2.jpg

grafika | 264 KB

Pobierz
Agata_-_Raport.png

grafika | 15 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.